30. 11. 2009

Súhvezdie Orion (2)

Keď sa pozeráte na Orion, možno ani neviete, že súčasne vidíte aj hviezdy s dosť zváštnymi menami, ako napríklad Saiph, Al Mankib, Mintaka alebo Genji-boshi, väčšina ktorých raz v budúcnosti možno exploduje ako supernovy a zostanú po nich neutrónové hviezdy alebo čierne diery...

Betelgeuse (α Orionis) je 9. najjasnejšia hviezda na oblohe a súčasne jedna z najväčších známych hviezd - ak by bola na mieste Slnka, siahala by až za obežnú dráhu Marsu. Názov Betelgeuse pochádza z arabčiny, z výrazu "al-Jauza", čo bol jeden zo starých mien súhvezdia Orion. Volajú ju napríklad aj "Al Mankib" (arab.: plece), "Al Dhira" (arab.: ruka), "Klaria" (koptsky: náramok), alebo "Heike-boshi" (jap.: hviezda rodu Heike). Suché fakty: je to nadobor spektrálneho typu M vo vzdialenosti asi 640 svetelných rokov od Zeme, s nepravidelne premenlivou svietivosťou, ktorá kolíše medzi 0,3-1,2 magnitúdy a s hmotnosťou asi 20x väčšou ako Slnko. Posledné pozorovania naznačujú, že v atmosfére tejto obrovskej hviezdy sa tvoria bubliny plynu, ktoré sú často väčšie ako hviezda sama. A tiež sa predpokladá, že Betelgeuse raz, možno už v relatívne blízkej budúcnosti, exploduje ako supernova, ktorá bude na oblohe žiariť jasnejšie ako Mesiac.

Rigel (β Orionis) je šiestou najjasnejšou hviezdou na oblohe. Jeho názov pochádza z arabského výrazu "Rigl Gawza al-Yusra" (Ľavá noha - aj keď na oblohe ho vidíme napravo, ako keby postava stála smerom k nám), zatiaľ čo napríklad v Japonsku ho volali "Genji-boshi" (hviezda rodu Genji). V skutočnosti je Rigel viacnásobná hviezda, žiarivý Rigel A je nadobor spektrálneho typu B vo vzdialenosti priblizne 700 až 900 svetelných rokov, so svietivosťou 0,18 magnitúdy a s hmotnosťou asi 17x väčšou ako Slnko. Menší Rigel B je oveľa slabší, a sám je tiež dvojhviezdou. 

Bellatrix (γ Orionis) v latinčine znamená "bojovníčka", volali ju aj "hviezda Amazoniek". Táto výbušná premenná hviezda, ktorej svietivosť slabo kolíše medzi 1,59 až 1,64 magnitúdy, je bližšie k Zemi ako Betelgeuse a Rigel, približne 240 svetelných rokov.

Saiph (κ Orionis), z arabského "Saif al Jabbar" (meč obra), je pri pohľade na Orion vľavo dole, zatiaľ čo Meissa (λ Orionis, z arabského "Al-Maisan" - Jasná, resp. Žiarivá) je Orionovou hlavou nad Betelgeuse a Bellatrix. Mintaka (δ Orionis), Alnilam (ε Orionis) a Alnitak (ζ Orionis) zas tvoria Orionov pás - Mintaku pri pohľade z Európy vidíme napravo, Alnilam v strede a Alnitak naľavo. Ich vzialenosti od Zeme v svetelných rokoch sú približne 900 pri Mintake, 1300 pri Alnilame a 800 pri Alnitaku. Priamo pod Orionovým pásom vidieť tri drobné hviezdy - Orionov meč, spodná z ktorých je Hatsya (ι Orionis).
Pokračovanie...