3. 7. 2012

Súhvezdia Eridanus a Pec


Eridanus je dlhé, hadiace sa súhvedzie, ktorého severnú časť na oblohe nájdeme medzi súhvezdiami Zajac, Orion, Býk, Veľryba a Pec. Jeho južná časť aj s najjasnejšou hviezdou Achernar (α Eridani) od nás ale už pozorovateľná nie je. V starogréckych mýtoch býva stotožňované s talianskou riekou Pád a s legendou o Featonovi, synovi boha Slnka Helia. Faeton si raz od svoho otca požičal slnečný voz, no neudržal ho a kone, ktoré ho ťahali, sa splašili. Vytiahli voz vysoko na oblohu, zľakli sa škorpióna a stočili sa späť k Zemi. Ako leteli nízko nad Afrikou, krajina od horúčavy slnečného voza vysychala a menila sa na púšť. Aby Zeus skazu zastavil, zrazil slnečný voz z oblohy bleskom a Faeton sa po páde utopil práve v rieke Eridanus. 
Na fotografiách je možné vidieť zaujímavú, okom nepozorovateľnú reflexnú hmlovinu Hlava čarodejnice (IC 2118, angl. Witch Head Nebula). Je neďaleko hviezdy Rigel zo súhvezdia Orion, ktorej svetlo odráža. 
"Hlava čarodejnice". Zdroj: nasa.gov
Nenápadná Pec (lat. Fornax) je jedným z novodobých súhvezdí. Vzniklo až v 18. storočí a jeho autor, francúzsky astronóm Nicolas Louis de Lacaille, ho pôvodne pomenoval Chemická pec. V súhvezdí nie sú deep-sky objekty, vhodné na amatérske pozorovanie. Z oblasti v hraniciach tohto súhvedzia ale pochádza jedna zo snímok zatiaľ najvzdialenejšieho vesmíru, Hubble Ultra Deep Field, na ktorej je možné pozorovať galaxie, staré aj viac než 13 miliárd rokov - vidíme ich také, ako vyzerali približne 400 až 800 miliónov rokov po Veľkom tresku. 
Hubble Ultra Deep Field. Zdroj: hubblesite.org

2. 7. 2012

Súhvezdie Veľryba


Veľrybu (lat. Cetus) si na hvieznej oblohe predstavovali už starovekí Sumeri a Babylončania. Gréci tu zas videli bájneho netvora, ktorého v mýtoch o kásnej Androméde porazil bájny hrdina Perzeus. Spolu so súhvezdiami Ryby, Vodnár a Eridanus leží v časti oblohy, ktorá býva nazývaná aj "more", a okrem súhvezdí, spojených s vodou, susedí napríklad aj so zvieratníkovými Baranom a Býkom. 
Najjasnejšou hviezdou Veľryby je Diphda / Deneb Kaitos (β Ceti) s jasnosťou 2 magnitúdy. Najznámejšou hviezdou je ale Mira (ο - omikron - Ceti), červený obor, ktorého jasnosť sa počas 332 dní mení v rozmedzí od približne 2. až po 10. magnitúdu - od jasnej hviezdy až po hviezdu, nepozorovateľnú voľným okom. Z deep-sky objektov je v hraniciach súhvezdia možné pozorovať galaxiu M77. 
M77.Zdroj: apod.nasa.gov

1. 7. 2012

Súhvezdie Ryby


Ryby (lat. Pisces) sú ďalším zo zvieratníkových súhvezdí, na ekliptike ho môžeme nájsť medzi Vodnárom a Baranom. 

Podľa Egypťanov sa Ryby aj Južná ryba dostali na oblohu z vďačnosti za to, že veľká ryba zachránila bohyňu Isis. V mýtoch starovekého Grécka zas Ryby znázorňujú bohyňu Afroditu a jej syna Erosa, ktorí sa na úteku pred Tyfónom - najstrašnejším monštrom gréckej mytológie so sto dračími hlavami - premenili na ryby a skočili do rieky. Aby sa v jej mútnej vode jeden druhému nestratili, zviazali sa chvostami k sebe - a podobne býva dodnes vyobrazované aj samotné súhvezdie. Aj názov jeho najjasnejšej hviezdy Al-Rischa (α Piscium) v preklade znamená "povraz".
Okrem špirálovej galaxie M74 - jedného z najťažšie pozorovateľných objektov z celého Messierovho katalógu - v hraniciach Rýb nenájdeme deep-sky objekty, vhodné pre amatérske teleskopy.  
M74. Zdroj: hubblesite.org