Eridanus je dlhé, hadiace sa súhvedzie, ktorého severnú časť na oblohe nájdeme medzi súhvezdiami Zajac, Orion, Býk, Veľryba a Pec. Jeho južná časť aj s najjasnejšou hviezdou Achernar (α Eridani) od nás ale už pozorovateľná nie je. V starogréckych mýtoch býva stotožňované s talianskou riekou Pád a s legendou o Featonovi, synovi boha Slnka Helia. Faeton si raz od svoho otca požičal slnečný voz, no neudržal ho a kone, ktoré ho ťahali, sa splašili. Vytiahli voz vysoko na oblohu, zľakli sa škorpióna a stočili sa späť k Zemi. Ako leteli nízko nad Afrikou, krajina od horúčavy slnečného voza vysychala a menila sa na púšť. Aby Zeus skazu zastavil, zrazil slnečný voz z oblohy bleskom a Faeton sa po páde utopil práve v rieke Eridanus.
Na fotografiách je možné vidieť zaujímavú, okom nepozorovateľnú reflexnú hmlovinu Hlava čarodejnice (IC 2118, angl. Witch Head Nebula). Je neďaleko hviezdy Rigel zo súhvezdia Orion, ktorej svetlo odráža.
"Hlava čarodejnice". Zdroj: nasa.gov
Nenápadná Pec (lat. Fornax) je jedným z novodobých súhvezdí. Vzniklo až v 18. storočí a jeho autor, francúzsky astronóm Nicolas Louis de Lacaille, ho pôvodne pomenoval Chemická pec. V súhvezdí nie sú deep-sky objekty, vhodné na amatérske pozorovanie. Z oblasti v hraniciach tohto súhvedzia ale pochádza jedna zo snímok zatiaľ najvzdialenejšieho vesmíru, Hubble Ultra Deep Field, na ktorej je možné pozorovať galaxie, staré aj viac než 13 miliárd rokov - vidíme ich také, ako vyzerali približne 400 až 800 miliónov rokov po Veľkom tresku.
Hubble Ultra Deep Field. Zdroj: hubblesite.org