27. 4. 2010

Súhvezdie Poľovné psy

Časť oblohy, ktorú zaberá súhvezdie Poľovné psy (lat. Canes Venatici) bola v dlho známa ako palica neďalekého pastiera (súhvezdie Pastier). Až od 17. storočia, keď toto súhvezdie, podobne ako Malého leva, Sextant či Rysa, popísal Johannes Hevelius, ide o dvoch psov - Asteriona a Charu - ktorí po oblohe naháňajú Veľkú a Malú medvedicu, prípadne pomáhajú pastierovi/oráčovi pri jeho tlačení Veľkého voza/pluhu.

Nájsť toto súhvezdie a jeho dve jasné hviezdy (jasnejšiu z nich, dvojhviezdu α Canum Venaticorum, ktorú Edmund Hubble pomenoval Cor Caroli - "Srdce Karolovo" a β Canum Venaticorum, Charu) nie je ťažké - sú priamo pod ojou Veľkého voza. Nájdete v ňom viacero zaujímavých deep-sky objektov, ktoré je možné dobre vidieť cez amatérske teleskopy, napríklad galaxie M51, M94 či M106 a guľovú hviezdokopu M3.

Špirálová galaxia M51 a jej sprievodca, galaxia NGC 5195, patria podľa mňa k tým najkrajším "galaktickým" pohľadom na nočnej oblohe. Aj keď v teleskope nie je možné vidieť nič také, čo by aspoň vzdialene pripomínalo jej fotografie, je možné rozoznať jasnejšie jadrá oboch galaxií a náznak ramien M51.

Zatiaľ čo pozorovanie galaxií býva všeobecne dosť náročné a rozoznať v nich detaily môže byť naozaj ťažké, pozorovanie jasnej guľovej hviezdokopy M3 väčšinou nesklame - už menšími teleskopmi v nej uvidíte množstvo hviezd.

 Zdroj: apod.nasa.gov