25. 7. 2011

Súhvezdia Had a Hadonos

Podľa legiend pripomínajú obe súhvezdia starovekého liečiteľa Asklépia, syna boha Apolóna a jedného zo žiakov bájneho kentaura Cheiróna. Asklépios raz zabil hada, ku ktorému sa ale rýchlo priplazil iný had s neznámou liečivou rastlinou v ústach a mŕtveho ňou oživil. Asklépios mu rastlinu vzal a vďaka nej oživoval mŕtvych aj on sám, no práve za toto oživovanie mŕtvych ho neskôr bohovia zabili a Zeus ho aj s hadom vyzdvihol na nočnú oblohu.

Hadonos (lat. Ophiuchus) a Had (lat. Serpens) sú spolu na oblohe dodnes, pričom Had je jediným zo všetkých 88 súhvezdí, ktoré je rozdelené na dve samostatné časti: Hlavu Hada (lat. Serpens Caput) a Chvost Hada (lat. Serpens Cauda). A Asklépiova palica je aj v súčasnosti symbolom medicíny.
Hviezdy týchto súhvezdí nie sú veľmi jasné, v oboch súhvedziach je ich spolu len 6 s jasnosťou vyššou než 3. magnitúda. Zaberajú veľkú časť oblohy medzi Herkulom, Severnou korunou, Pastierom, Pannou, Váhami, Škorpiónom, Strelcom, Orlom a Štítom.

Pre amatérskych astronómov v nich nájdete najmä množstvo naozaj nádherných guľových hviezdokop.
 
V Hlave hada M5, jednu z vôbec najkrajších u nás viditeľných. A v Hadonosovi M9, M10, M12, M14, M19, M62 a M107. Ďalej je tu otvorená hviezdokopa IC 4665, dobre pozorovateľná už aj v malých teleskopoch a v Chvoste hada otvorená hviezdokopa M16 s tzv. Orlou hmlovinou - súčasťou obrovskej hmloviny IC 4703 - v ktorej v súčasnosti dochádza k tvorbe množstva nových hviezd.
 M16 a tzv. Piliere Stvorenia, kde vzniká množstvo nových hviezd. Zdroj: hubblesite.org
M5. Zdroj: http://hwilson.zenfolio.com

M10. Zdroj: http://hwilson.zenfolio.com

M12. Zdroj: http://hwilson.zenfolio.com

 M14. Zdroj: http://hwilson.zenfolio.com

M19. Zdroj: http://hwilson.zenfolio.com

 M62. Zdroj: http://hwilson.zenfolio.com

 M107. Zdroj: http://hwilson.zenfolio.com