24. 8. 2011

"Vesmírny výkričník"

Podobne ako "vesmírna ruža", aj táto skvelá fotografia, kombinujúca snímky z Hubblovho teleskopu a röntgenového teleskopu Chandra (Chandra X-ray Observatory), zobrazuje dve vzájomne pôsobiace (interagujúce) galaxie.

Obe galaxie VV 340 (tiež označované ako Arp 302) - "horná" VV 340 North a "spodná" VV 340 South - sú vzdialené približne 450 miliónov svetelných rokov od Zeme. Silne žiaria v infračervenej časti spektra a patria tak do kategórie objektov, nazývaných  "Žiarivé infračervené galaxie" (z angl. Luminous Infrared Galaxy alebo skrátene LIRG).

Zistiť, prečo tieto galaxie emitujú toľko infračerveného žiarenia, má za cieľ projekt "Great Observatories All-Sky LIRG Survey" (skr. GOALS), ktorý pri ich skúmaní kombinuje vstupy z viacerých pozemných teleskopov a teleskopov vo vesmíre - röntgenového teleskopu Chandra, teleskopu Galaxy Evolution Explorer (GALEX), snímajúceho ultrafialové žiarenie, Hubblovho teleskopu a Spitzerovho vesmírneho telekopu, snímajúceho v infračervenej oblasti. V súčasnosti najpravdepodobnejšími vysvetleniami zdroja tohto žiarenia sú buď supermasívne čierne diery v jadre týchto galaxií alebo veľmi intenzívna tvorba nových hviezd v nich.

Podľa dát z teleskopu Chandra a zo Spitzerovho vesmírneho teleskopu je pravdepodobné, že supermasívna čierna diera je aj v jadre galaxii VV 340 North, zatiaľ čo VV 340 South je podľa údajov z Hubblovho telekopu a teleskopu Galaxy Evolution Explorer miestom s intenzívnou tvorbou nových hviezd.

VV 340. Zdroj: hubblesite.org