Ako teda nočné videnie funguje naozaj? Čo od neho môžeme čakať a čo sú „filmové triky“?
Na úvod si „nočné videnia“ rozdeľme do troch kategórií:
- Klasické nočné videnia, ktoré zosilňujú slabé svetlo. V angličtine sa označujú napríklad pojmami „image enhancement“, vylepšenie obrazu alebo „night vision“, nočné videnie. Práve toto sú tie nazelenalé obrázky, ktoré vidieť vo filmoch. Tieto zariadenia zosilňujú už existujúce viditeľné svetlo a časť infračerveného spektra, ktoré je blízko viditeľnému svetlu, tzv. „near-infrared resp. near-IR“ žiarenie. Pod infračerveným žiarením sa nemyslí to, že by vedeli zachytiť teplo, vyžarované jednotlivými osobami alebo predmetmi – ani nevedia. Dokážu zachytiť a zosilniť len to infračervené žiarenie, ktoré sa od objektov odráža, rovnako, ako zachytia „bežné“ odrazené svetlo.
Zdroj: https://en.wikipedia.org/wiki/Night_vision
Kliknite na jeden z nasledujúcich odkazov pre viac informácií o teleskopoch alebo o:- Digitálne nočné videnia. Pracujú na podobnom princípe ako klasické nočné videnia, dokážu zachytiť a zosilniť existujúce svetlo. Na rozdiel od klasického nočného videnia, ktoré využíva zosilnenie svetla cez tzv. meniče, digitálne nočné videnia na zachytenie svetla používajú citlivé CCD senzory, podobné, ako sa používajú v digitálnych fotoaparátoch či kamerách. Senzor zachytí žiarenie a zobrazí ho na malom displeji (áno, keď sa pozeráte „cez“ digitálne nočné videnie, pozeráte sa na malú obrazovku). Zatiaľ čo klasické nočné videnie dokáže slabé svetlo zosilniť aj bežne aj niekoľko 1000-krát, digitálne nočné videnia to zatiaľ nevedia. Preto sa spravidla používajú aj s infračerveným prísvitom – predstavte si to ako „baterku“, ktorá nesvieti vo viditeľnom, ale v infračervenom spektre, a vďaka tomuto žiareniu digitálne nočné videnie „vidí“ ním osvietené predmety, aj keď ľudskému oku sa zdá, že je všade tma.
- A termovízia. Tá nezosilňuje existujúce svetlo, namiesto toho detektor zachytáva, meria a následne umožňuje na displeji zobraziť infračervené žiarenie, vyžarované samotnými objektami („meria teplotu“ a zobrazuje rozdiely v tejto teplote). Takže aj keď sa pozeráte „cez“ termovíziu, v skutočnosti sa pozeráte na malú obrazovku.
- refraktoroch;
- reflektoroch;
- katadioptrických teleskopoch;
- základných parametroch teleskopov;
- statíve a montáži teleskopov;
- okulároch;
- Barlow šošovkách;
- kontrastných filtroch a ich detailnejších parametroch;
- o základoch ich používania (napríklad, ako používať hľadáčik a ako ich nasmerovať na to správne miesto na oblohe);
- o nočnom videní;
- o termovízii.