28. 2. 2011

Súhvezdia Pohár a Havran

Súhvezdia podľa legendy predstavujú pohár (lat. Crater) boha Apollóna , ktorý s ním raz poslal po vodu havrana (lat. Corvus). Havran ale pri prameni zbadal figovník a začal jesť figy, na vodu zabudol, a keď si na ňu spomenul a konečne ju nabral, chytil aj vodného hada - hydru - a Apollónovi tvrdil, že ho zdržal práve had. Apollón vedel, že klame a hydru, pohár aj havrana hodil na oblohu.

Na oblohe sú oba súhvezdia južne od Panny. Pohár nie je veľmi jasný, jeho najjasnejšia hviezda, δ Crateris, má len 3,5 magnitúdy. Havran je výraznejší, jeho štyri najjasnejšie hviezdy - β (Kraz), γ (Gienah - s 2,6 magnitúdy najjasnejšia hviezda súhvezdia), δ (Algorab) a ε (Minkar) sú ľahko rozoznateľné.

Pokiaľ ide o deep-sky objekty, v týchto súhvezdiach ich pre amatérske teleskopy nie je veľa. Priamo v štvoruholníku jasných hviezd Havrana ja možné nájsť planetárnu hmlovinu NGC 4361. Oveľa zaujímavejšie ale vyzerajú galaxie NGC 4038 a NGC 4039. Pôvodne to pravdepodobne boli dve špirálovité galaxie, ktoré sa pred miliónmi rokov zrazili, a následkom tejto zrážky sú práve "tykadlá", ktoré teraz vidíme

Tykadlá. Zdroj: hubblesite.org.
Okrem toho je v Havrane aj jeden pekný obrazec zo 6 hviezd - Hviezdna brána (angl. Stargate) - neďaleko skvelej galaxie Sombrero.