20. 4. 2011

Tipy na pozorovanie jarnej oblohy

Zima sa skončila, dni sa stále predlžujú a vysoko na nočnej oblohe je už krátko po západe Slnka môžné vidieť jarné súhvezdia. Čo tak stráviť večer pozorovaním deep-sky objektov v Levovi, Pastierovi či Veľkej medvedici?

Čo budeme potrebovať?
  • Chuť a aspoň tri hodiny času, ideálne niekedy po deviatej večer :)
  • Teleskop a príslušenstvo. V tomto prípade bude teleskopom reflektor SkyWatcher (takýto) s  priemerom zrkadla 150mm a ohniskovou vzdialenosťou 750mm. Pod pojmom príslušenstvo sa zase ukrývajú dva okuláre Baader Hyperion (8mm a 17mm) a 3x barlow. Ich kombináciou budeme môcť pozorovať so zväčšením približne 44x, 94x a 132x.
  • Hviezdny atlas alebo mapu na nájdenie samotných deep-sky objektov. Napríklad Deep-Sky Reiseatlas od vydavateľstva Oculum alebo si skúste vytvoriť svoje vlastné mapy, možno aj pomocou zdarma dostupnej aplikácie Stellarium. A aby ste na mapy videli, zoberte si slabé červené svetlo, napríklad malú baterku s červenou LEDkou alebo s dostatočnou vrstvou červenej pásky na bielej LEDke :)
  • Oblohu pozorujte, keď je naozaj jasná, bez oblakov a hmly. Vyberte si na to noc, keď je Mesiac za obzorom, určite nie vtedy, keď je v splne. Na pozorovanie je dobré miesto s pokiaľ možno čo najmenším svetelným znečistením. Choďte niekam mimo miest a pouličného osvetlenia, kde je obloha naozaj tmavá. Zároveň je ale dobré vybrať si miesto, kde sa budete cítiť bezpečne, nie pustú, tmavú lesnú čistinku kilometre od najbližšieho domu :)
  • Pred samotným pozorovaním nechajte oči dostatočne privyknúť na tmu - treba im dopriať približne pol hodiny pobytu v tmavom prostredí, bez svetla, po akomkoľvek kontakte so svetlom sa potrebujú adaptovať znova. Ten čas je možné využiť napríklad na správne rozostavenie teleskopu a na prípravu všetkého, čo budete používať (okuláre, mapy,...). 
  • A ešte drobnosť: večerné pozorovanie môže spríjemniť aj taká drobnosť, ako je repelent proti komárom.
A teraz už k samotnému putovaniu po jarnej nočnej oblohe. Každému objektu skúste venovať aspoň aspoň 15-20 minút. Aj keď v okulári neuvidíte to, čo je na fotkách, nebudú žiadne jasné farby a množstvo ostrých detailov, na vlastné oči uvidíte niečo, čo je aj niekoľko desiatok miliónov svetelných rokov ďaleko a čo 99% z ľudí okolo nikdy nevidelo...
 
Začneme galaxiami v súhvezdí Veľká medvedica:
  • špirálovou galaxiou M101, 
  • dvojicou galaxií M81 s "Cigarou" M82. 
Potom sa presunieme do súhvezdia Poľovné psy, kde nájdeme:
  • ďalšiu dvojicu galaxií, špirálovú M51 a jej sprievodcu, NGC 5195, 
  • galaxiu M94.
V ceste jarnými galaxiami pokračujeme do súhvezdia Lev:
  • nájdeme tam nádhernú "Trojicu" - M65, M66 a NGC 3628 - pod "chvostom" Leva, 
  • kopu galaxií s M95, M96 a M105.
Putovanie janrými galaxiami ukončíme v súhvezdí Vlasy Bereniky, galaxiou NGC 4565, ktorá je snáď jednou z najkrajších galaxií na oblohe - špirálová galaxia, ktorú vidíme zboku, vyzerá v teleskope ako malé UFO.

Na záver večera niečo jasnejšie: