31. 12. 2009

Svetelné znečistenie

Možno ste niekedy mohli porovnať pohľad na hviezdnu oblohu v meste s tým, čo uvidíte ďaleko od civilizácie a od svetiel. V mestách a obývaných oblastiach - pri takzvanom svetelnom znečistení - nočná obloha nie je čierna, ale s nádychom do oranžova a voľným okom uvidíte len jasnejšie hviezdy. Aj deep-sky objekty sú horšie viditeľné, ich kontrast je oveľa nižší, zdajú sa menšie a vidieť v nich menej detailov...

V prírode, ďaleko od svetiel, je to inak. Ak sa dostanete na také miesto, môžete voľným okom vidieť množstvo hviezd, Mliečnu cestu - nádherný pás svetla, ťahajúci sa cez celú oblohu - a ak máte dobrý zrak, môžete rozoznať napríklad aj Veľkú hmlovinu v súhvezdí Orion alebo galaxiu M 31 v Androméde.

Svetelné znečistenie vzniká ako následok vonkajšieho osvetlenia - svetiel v oknách, pouličného osvetlenia, osvetlenia budov, výrobných hál, predajných plôch, parkovísk alebo svetiel áut. Môže mať viacero foriem - od priameho osvetlenia pozorovateľa (angl. glare) až po oranžový "jas" celej oblohy (angl. skyglow), ktorý vzniká, keď sú svetelné lúče rozptyľované a pohlcované nečistotami a vlhkosťou v atmosfére.

Zaujímavý "Atlas svetelného znečitenia" môžete nájsť napríklad na stránke Light Pollution Science and Technology Institute. Na jednotlivých obrázkoch sú jasne vidieť oblasti s vyšším svetelným znečistením okolo miest (červené) aj miesta s lepšími podmienkami a tmavšou oblohou (zelené, modré).

 Credit: P. Cinzano, F. Falchi (University of Padova), C. D. Elvidge (NOAA National Geophysical Data Center, Boulder). 
Copyright Royal Astronomical Society. Reproduced from the Monthly Notices of the RAS by permission of Blackwell Science. www.lightpollution.it/dmsp/

Existuje množstvo skupín, ktoré sa snažia o zníženie a prevenciu svetelného znečistenia. Nie sú to len astronómi, ale aj lekári, rozličné vládne inštutúcie, a tiež samotní výrobcovia svietidiel a osvetľovacích prvkov - svetelné znečistenie môže mať negatívny vplyv napríklad na zdravie ľudí a živočíchov, môže viesť k zvýšeniu nehodovosti v doprave, zbytočne zapnuté osvetlenie a používanie energeticky náročných zdrojov svetla vedie k zvýšenej spotrebe elektrickej energie a pod. Viac informácií o svetelnom znečistení je možné nájsť napríklad na stránke International Dark-Sky Association.

Pokiaľ ide o svetelné znečistenie a vaše vlastné astronomické pozorovanie, je niekoľko vecí, ktoré môžete urobiť:
  • Najlepšie - ale súčasne aj najzložitejšie - je dostať sa na miesto s tmavšou oblohou, napríklad mimo mesta alebo aspoň ďalej od jasne osvetlených dopravných ťahov a budov, kde býva nižší aj jas oblohy - skyglow. Ak máte možnosť dostať sa na také miesto, využite ju - ten pohľad na oblohu stojí za to,
  • Zabrániť tomu, aby priamo na vás svietili jasné svetlá - glare. Občas len stačí presunúť teleskop o niekoľko metrov ďalej, tak aby medzi vami a zdrojom svetla stáli stromy, budovy či iné prekážky, 
  • V oblastiach so svetelným znečistením sa zamerať na jasnejšie objekty. Zatiaľ čo galaxiám a hmlovinám svetelné znečistenie výrazne škodí, je množstvo dobre viditeľných objektov, napríklad Mesiac, planéty Venuša, Mars, Jupiter, Saturn, z deep-sky objektov jasné otvorené hviezdokopy Plejády alebo Dvojitá hviezdokopa v Perzeovi, dvohviezdy (napríklad zlato-modré Albireo v súhvezdí Labuť), jasné hmloviny (Veľká hmlovina M42 v súhvezdí Orion) a pod.
  • Existuje aj špeciálne príslušenstvo, ktoré môže zvýšiť kontrast pri niektorých deep-sky objektoch - špeciálne filtre. Ani pohľad pomocou týchto filtrov sa ale nevyrovná tomu, čo cez teleskop uvidíte pod jasnou, čiernou, čistou oblohou. 
Kliknite na jeden z nasledujúcich odkazov pre viac informácií o teleskopoch alebo o:
- refraktoroch;
- reflektoroch;
- katadioptrických teleskopoch;
- základných parametroch teleskopov;
- statíve a montáži teleskopov;
- okulároch;
- Barlow šošovkách;
- kontrastných filtroch a ich detailnejších parametroch;
- o základoch ich používania (napríklad, ako používať hľadáčik a ako ich nasmerovať na to správne miesto na oblohe);
- o nočnom videní;
- o termovízii.