Táto hviezdokopa, na jasnej, tmavej oblohe zistiteľná aj voľným okom, je veľmi dobre viditeľná už v triédroch či v malom teleskope. Aj pri nízkych zväčšeniach - už okolo 25x - je v nej možné rozoznať množstvo jednotlivých hviezd.
Dvojitá hviezdokopa. Zdroj: Stellarium.
Okrem otvorených hviezdokop je neďaleko hraníc tohto súhvezdia možné pozorovať aj planetárnu hmlovinu M 76 (Messier 76), nazývanú aj Malá činka (väčšia a jasnejšia Činka - M 27 - je planetárna hmlovina v súhvezdí Líška). Jej fotografiu nájdete napríklad na nasledujúcej stránke. Ak ale chcete tento pozostatok hviezdy, podobnej nášmu Slnku, pozorovať vlastnými očami, budete potrebovať tmavú a jasnú oblohu, teleskop s vyšším priemerom a zväčšenie od približne 120x. Ak máte možnosť, použite aj O-III filter, pri tejto slabšej hmlovine určite pomáha.
Okrem zaujímavých deep-sky objektov dalo toto súhvezdie meno aj jednému z najznámejších meteorických rojov - Perzeidom. Ide o pozostatky kométy Swift-Tuttle, objavujúce sa približne od polovice júla do polovice augusta, s maximom každý rok okolo 12.-13. augusta. Ľudovo bývajú nazývané aj "slzy svätého Vavrinca", pretože dni ich najväčšej aktivity sú približne počas dňa sv. Vavrinca - 10. augusta.