5. 12. 2009

Súhvezdie Býk (3)

V súhvezdí Býka je okrem Plejád a Hyád možné nájsť aj jeden z najľahšie pozorovateľných pozostatkov supernovy - Krabiu hmlovinu.

Tento objekt, vzdialený približne 6300 svetelných rokov od Zeme, býva označovaný aj ako Messier 1 (M 1). Vznikol pri výbuchu supernovy, ktorá bola na Zemi spozorovaná v roku 1054 - "nová hviezda" bola vtedy taká jasná, že ju počas niekoľkých týždňov bolo na oblohe možné vidieť aj cez deň. Hmlovina, ktorá po nej zostala, vyzerá, ako keby bola vytvorená z množstva rôznofarebných prepletených vlákien, celú jej zložitú štruktúru je dobre vidieť na fotografiách (napríklad na stránke hubblesite.org). V jej centre sa nachádza Krabí pulzar, veľmi silný zdroj žiarenia, ktorý zahrieva a rozsvecuje hmlovinu naokolo. A tá sa aj takmer 1000 rokov po výbuchu stále rozpína rýchlosťou približne 1500 kilometrov za sekundu...


Ak ju chcete vidieť na vlastné oči, budete potrebovať teleskop a jasnú, tmavú oblohu. V teleskope táto hmlovina vyzerá ako malý bledý ovál, jej jednotlivé vlákna či iné detaily sa ale rozoznať nedajú.