4. 12. 2009

Tipy na pozorovanie zimnej oblohy

Advent, blížia sa Vianoce, tma už o piatej... a na studenej oblohe sa ligocú zimné hviezdy.

Základné tipy na pozorovanie oblohy môžete nájsť v nasledujúcom článku. Aj keď cez amatérske teleskopy v deep-sky objektoch neuvidíte farby ani toľko jemných detailov ako na ich fotografiách, skúste každému z nich venovať aspoň 10-15 minút vášho času - aj keď na prvý pohľad môžno neuvidíte veľa, keď sa na objekt budete pozerať trochu dlhšie, postupne môžete začať rozoznávať niektoré drobné detaily.

Skoro večer sú na západnej oblohe ešte stále letné hviezdy. Lýra, Labuť, pripomínajúca veľký kríž, a Orol. Obrazec Letný trojuholník z ich najjasnejších hviezd (Vega, Deneb, Altair) a medzi nimi dve skvelé planetárne hmloviny a farebná dvojhviezda.

Ako prvá, kým je dosť vysoko, planetárna hmlovina Prsteň (M57) v súhvezdí Lýra.
Cez teleskop síce nevidieť žiadne farby, ale jasne sa dá rozoznať, že je vo vnútri "dutá" - pri 60x aj 90x zväčšení a s O-III filtrom vyzerá ako malý krúžok dymu. 

Druhá planetárna hmlovina, Činka (M27). Na fotografiách (napríklad NASA) vidieť farby a množstvo detailov, pri 90x zväčšení a s O-III filtrom sa dá rozoznať jej tvar - skôr než činku pripomína ohryzok z jablka.

A po asi hodine s M57 a M27 čas na niečo jasnejšie - dvojhviezdu Albireo. Vo vesmíre je veľa dvoj- a viacnásobných hviezd, ale pri Albireu vynikne farebný rozdiel medzi jasnejšou žlto-zlatou a o trochu slabšou modro-sivou hviezdou.

Dvojitá hviezdokopa v Perzeovi (NGC 869 a NGC 884), galaxia Androméda (M31). Postupne na oblohu stúpajú jasné Plejády, Hmlovina M42 v súhvezdí Orion, otvorené hviezdokopy v súhvezdí Veľký pes či guľová hviezdokopa M79 v súhvezdí Zajac.