3. 12. 2009

Súhvezdie Býk (2)

Pléjády, jedna z najkrajších otvorených hviezdokop viditeľná už voľným okom a Hyády, najbližšia hviezdokopa k našej Zemi.

Plejády, označované aj ako Messier 45 (M 45) si všimli už staroveké civilizácie - videli ich Babylončania, Egypťania, Číňania, Aztéci a Mayovia, Indovia, domorodci v Tichomorí, Amerike a Afrike, zmienky o nich sú v Biblii, Koráne... V Japonsku sa volajú Subaru, v arabčine al-Thuraya a napríklad Chorváti ich volajú Vlašići. Názov Plejády pochádza od Grékov, ktorí v nich videli sedem sestier, dcéry Titána Atlasa a nymfy Pleione. Mená rodičov a ich siedmych dcér (Alcyone, Asterope, Calaeno, Electra, Maia, Merope, Taygeta) sú súčasne aj menami jednotlivých hviezd.

Táto hviezdokopa, zložená z viac než 1000 hviezd, je od nás vzdialená asi 440 svetelných rokov a nájsť ju na oblohe je naozaj ľahké. Na jej pozorovanie je najlepší klasický ďalekohľad (triéder), kde ju v zornom poli možno vidieť celú naraz, zatiaľ čo pri telekopoch a vyšších zväčšeniach možno pozorovať aj jej menej jasné hviezdy. Na fotografiách Plejád (napríklad na stránke NASA alebo eso.org) je aj krásna modrá hmlovina, ktorú ale cez teleskop pravdepodobne neuvidíte. Ak to chcete skúsiť, táto reflexná hmlovina z medzihviezdneho plynu a prachu je najjasnejšia okolo hviezdy Merope.

Hyády (označované aj ako Collinder 50 alebo Melotte 25) boli v gréckej mytológii dcérami Atlasa a nevlastné sestry Plejád. Podľa legendy ich brat Hyas zahynul pri nehode počas lovu a plačúce Hyády (z gréckeho výrazu, ktorý znamená "daždivé") sa stali hviezdami na oblohe. Sú našou najbližšou hviezdokopou, vzdialenou 150 svetelných rokov od Zeme. Na oblohe je ich možné nájsť ľahko, stačí sa pozrieť na jasný Aldebaran. Rovnako ako pri Plejádach sú aj Hyády viditeľné voľným okom (trochu pripomínajú písmeno V). Pokračovanie...