Podľa mňa tou najdôležitejšou vlastnosťou teleskopu je priemer jeho objektívu alebo primárneho zrkadla (D, angl. diameter, často býva označovaný aj ako apertúra, angl. aperture). Od neho závisí napríklad to, koľko svetla bude daný teleskop schopný sústrediť a na aké účely ho bude vhodné používať. Priemer sa zvykne udávať v milimetroch alebo v palcoch (angl. inch, 1 palec je 2,54 cm). Pre amatérske teleskopy sa všeobecne odporúča priemer najmenej 4 palce pre refraktory alebo 6 palcov pre reflektory. Pre pozorovanie deep-sky objektov (objektov "hlbokého vesmíru" mimo našu slnečnú sústavu) sú všeobecne potrebné vyššie priemery než pre pozorovanie planét - deep-sky objekty (hmloviny, galaxie, hviezdokopy a pod.) sú vo všeobecnosti tmavé a väčší objektív je potrebný na to, aby sústredil dostatočné množstvo svetla na ich pozorovanie.
Druhý dôležitý údaj, ohnisková vzdialenosť (f, angl. focal lenght) označuje vzdialenosť od objektívu až po ohnisko svetelných lúčov. Pomocou ohniskovej vzdialenosti objektívu (primárneho zrkadla) a ohniskovej vzdialenosti okuláru je možné jednoducho vypočítať zväčšenie: je to pomer f objektívu a f okuláru. Ak napríklad máte teleskop s f objektívu 750 mm a používate s ním okulár s f 10 mm, bude zväčšenie 75x, ak s tým istým teleskopom použijete okulár s f 25 mm, bude zväčšenie 30x.
Pri fotografovaní ste sa už možno stretli s ďalším údajom, svetelnosťou (1/f, angl. f/ratio). Ide o pomer priemeru objektivu D a jeho ohniskovej vzdialnosti f. Jeho výsledkom je číslo v tvare 1/niečo (napr. 1/5, 1/12, a pod.). Teleskopy, ktoré majú vysokú svetelnosť (1/1 až približne 1/5) sú vhodnejšie na pozorovanie deep-sky objektov, teleskopy s nižšou svetelnosťou sa odporúčajú skôr na pozorovanie Mesiaca a planét slnečnej sústavy.
Pri teleskopoch sa môžete stretnúť aj s množstvom ďalších parametrov, napríklad:
- uhlové rozlíšenie (angl. angular power, resp. resolving power) v uhlových sekundách vám napovie, pod akým uhlom budete schopní rozoznať dva svetelné body, napríklad dve hviezdy, naozaj ako dve,
- limitujúca magnitúda (angl. limiting magnitude) označuje, aké najslabšie objekty teoreticky bude daným teleskopom možné pozorovať.
Kliknite na jeden z nasledujúcich odkazov pre viac informácií o teleskopoch alebo o:
- refraktoroch;
- reflektoroch;
- katadioptrických teleskopoch;
- základných parametroch teleskopov;
- statíve a montáži teleskopov;
- okulároch;
- Barlow šošovkách;
- kontrastných filtroch a ich detailnejších parametroch;
- o základoch ich používania (napríklad, ako používať hľadáčik a ako ich nasmerovať na to správne miesto na oblohe);
- o nočnom videní;
- o termovízii.