17. 8. 2011

Súhvezdie Líška

Ani Líška (lat. Vulpecula) nebolo jedným zo 48 Ptolemaiových pôvodných súhvezdí, rovnako ako Jaštericu, Rysa, Sextant, Malého leva či Poľovné psy ho popísal až Johannes Hevelius v 17. storočí. Nazval ho Vulpecula et anser (Líška a hus) či Vulpecula cum ansere (Líška s husou). Najjasnejšou hviezdou tohto súhvezdia je Anser (α Vulpeculae; Anser v preklade znamená "hus") s jasnosťou len 4. magnitúdy. Súhvezdie najľahšie nájdete podľa susednej Labute, ale na to, aby ste v tejto časti oblohy uvideli či už líšku alebo hus, budete potrebovať naozaj veľa, veľa  fantázie :)
Zato ale v tomto súhvezdí nájdete jednu z najkrajších planetárnych hmlovín na oblohe: M27, prezývanú aj "Činka" (angl. Dumbbell) - viac než činku ale tento pozostatok hviezdy pripomína skôr ohryzok z jablka. Je dobre viditeľná už s menšími teleskopmi a pri jej pozorovaní, tak ako pri iných planetárnych hmlovinách, pomáha zlepšiť kontrast aj O-III filter.
M27. Zdroj: apod.nasa.gov
Okrem Činky v tomto súhvezdí môžete nájsť aj jeden zaujímavý obrazec (asterizmus) - "Vešiak" (angl. Coathanger), Collinder 399 - vtipné zoskupenie hviezd, ktoré pri pohľade zo Zeme pripomínajú práve vešiak na šaty. Vešiak je dosť veľký, na jeho pozorovanie je najvhodnejší triéder alebo teleskop s veľmi malým zväčšením. V triédroch či amatérskych teleskopoch na pozadí Mliečnej cesty dobre vidieť aj otvorenú hviezdokopu NGC 6940.