28. 2. 2011

Súhvezdia Pohár a Havran

Súhvezdia podľa legendy predstavujú pohár (lat. Crater) boha Apollóna , ktorý s ním raz poslal po vodu havrana (lat. Corvus). Havran ale pri prameni zbadal figovník a začal jesť figy, na vodu zabudol, a keď si na ňu spomenul a konečne ju nabral, chytil aj vodného hada - hydru - a Apollónovi tvrdil, že ho zdržal práve had. Apollón vedel, že klame a hydru, pohár aj havrana hodil na oblohu.

Na oblohe sú oba súhvezdia južne od Panny. Pohár nie je veľmi jasný, jeho najjasnejšia hviezda, δ Crateris, má len 3,5 magnitúdy. Havran je výraznejší, jeho štyri najjasnejšie hviezdy - β (Kraz), γ (Gienah - s 2,6 magnitúdy najjasnejšia hviezda súhvezdia), δ (Algorab) a ε (Minkar) sú ľahko rozoznateľné.

Pokiaľ ide o deep-sky objekty, v týchto súhvezdiach ich pre amatérske teleskopy nie je veľa. Priamo v štvoruholníku jasných hviezd Havrana ja možné nájsť planetárnu hmlovinu NGC 4361. Oveľa zaujímavejšie ale vyzerajú galaxie NGC 4038 a NGC 4039. Pôvodne to pravdepodobne boli dve špirálovité galaxie, ktoré sa pred miliónmi rokov zrazili, a následkom tejto zrážky sú práve "tykadlá", ktoré teraz vidíme

Tykadlá. Zdroj: hubblesite.org.
Okrem toho je v Havrane aj jeden pekný obrazec zo 6 hviezd - Hviezdna brána (angl. Stargate) - neďaleko skvelej galaxie Sombrero. 

27. 2. 2011

Súhvezdie Panna

Súhvezdie Panna (lat. Virgo) je po Hydre druhým najväčším súhvezdím na nočnej oblohe. Už najstaršie civilizácie - Babylončania či Egypťania - v tejto časti oblohy videli ženy, bohyňe. Podľa najznámejšej z gréckych legiend predstavuje Panna bohyňu spravodlivosti Diké, dcéru Dia a Themis, ktorá drží v ruke váhy spravodlivosti (susedné súhvezdie Váhy) alebo zväzok obilia (jasnú hviezdu Spicu). 

Na jarnej oblohe je súhvezdie možné nájsť južne od Leva, Vlasov Bereniky a Pastiera, práve jeho najjasnejšiu hviezdu, Spicu, nie je problém uvidieť ani z mesta. Akonáhle sa ale dostanete na miesto s tmavou oblohou, spoznáte Pannu podľa obrazca "Y", ktorý tvoria Spica (dvojhviezda α Virginis s jasnosťou 1. magnitúdy), Porrima (γ Virginis), v pravom ramene Ypsilonu Zaniah (η) a Zavijava (β), v ľavom Auva (δ) a Vindemiatrix (ε). 
Rovnako ako Vlasy Bereniky, aj Panna je z deep-sky objektov známa najmä svojimi galaxiami - Kopou galaxií v Panne (angl. Coma-Virgo Cluster), západne od hviezdy Vindemiatrix.  Z nich najjasnejšími sú špirálovité M58, M61 a M90, a eliptické M84, M86 a M87.

Najzaujímavejšou z galaxií v Panne je ale určite Sobrero (M 104), špirálovitá galaxia, ktorú vidíme zboku. V amatérskych teleskopoch a na tmavej oblohe je možné vidieť jej jasné jadro a tmavý prachový pruh, ťahajúci sa celým prierezom galaxie.
 Galaxia Sombrero. Zdroj: hubblesite.org

26. 2. 2011

Súhvezdie Vlasy Bereniky

Vlasy Bereniky (lat. Coma Berenices) je na prvý pohľad nevýrazné súhvezdie, susediace so súhvezdiami Poľovné psy, Veľká medvedica, Lev, Panna a Pastier. Svoj názov podľa legendy získalo po egyptskej kráľovnej Berenike (Berenice) II., ktorá z vďačnosti za bezpečný návrat svojho manžela z vojny obetovala svoje blond vlasy v chráme Afrodity. Vlasy ale v noci z chrámu zmizli. Jeden z kňazov vraj ráno ukázal na časť oblohy - hviezdokopu Melotte 111, s trochou fantázie pripomínajúcu vlasy - a tá sa odvtedy volá Vlasy Bereniky (starovekí Gréci ju volali napríklad aj Vlasy Ariadny). Okrem súhvezdia kráľovnú Berenice pripomína napríklad aj juhoegyptské mesto, neďaleko hraníc so Sudánom...


V súhvezdí nie je ani jedna hviezda, jasnejšia, než 4. magnitúdy. Tri najjasnejšie sú β, α (Diadém) a γ Berenices. Z mesta voľným okom neuvidíte ani tie, z miesta s jasnou, tmavou oblohou sú ale dobre viditeľné nielen ony, ale aj otvorená hviezdokopa Melotte 111. 

Okrem nich je už s menším teleskopom možné pekne vidieť aj guľovú hviezdkokopu M53 (Messier 53). Vo "Vlasoch" sú ale najmä galaxie - keď sa pozeráme smerom k tomuto súhvezdiu, pozeráme sa von z našej Mliečnej cesty, smerom ku Kope galaxií v Panne (angl. Coma-Virgo Cluster), vo vzialenosti asi 60 miliónov svetelných rokov od nás.

Medzi najlepšie viditeľné galaxie vo "Vlasoch" patria M64 ("Galaxia s čiernym okom"), M99, M100, a najmä NGC 4565, ktorá v teleskope vyzerá ako UFO na oblohe :)

NGC 4565. Zdroj: ESO.

M64. Zdroj: apod.nasa.gov