Podľa legiend starovekých Grékov zas Faeton, syn boha Slnka Helia, požiadal svojho otca, aby mu na jeden deň požičal slnečný voz. Faeton ale stratil nad vozom kontrolu. Kone ho najprv vytiahli vysoko na oblohu a na Zemi sa prudko ochladilo, ale potom sa zľakli škorpióna, splašili sa a zleteli nižšie. Horúčava zo slnečného voza vraj premenila časti Afriky na púšť a popálila jej obyvateľov, ktorí odvtedy majú tmavú kožu. Aby Zeus zastavil pohromu, zrazil slnečný voz z oblohy bleskom a Faeton sa utopil v rieke Eridanus, do ktorej padol.
Súhvezdie býva v mýtoch spájané aj s bájnym lovcom Orionom. Ten sa chválil, že dokáže uloviť všetky zvieratá na Zemi. Aby to nespravil, bohyňa Artemis na neho poslala obrovského škorióna, ktorý ho zabil a Zeus neskôr škorpióna aj Oriona vyzdvihol na nočnú oblohu. Umiestnil ich ale tak, aby sa ani na oblohe už nikdy nestretli – Škorpión vychádza na oblohu, keď Orion zapadá, a naopak. A tak zatiaľ čo súhvezdie Orion skrášľuje oblohu v zime a na začiatkom jari, škorpión môžeme pozorovať v lete, keď jeho hviezdy žiaria nízko na južnej oblohe.
Aj keď zo strednej Európy nie je možné pozorovať celú južnú časť súhvezdia, jasne vidieť červený Antares (α Scorpii, názov v preklade znamená „opak Marsu“ podľa jeho podoby s touto planétou) a „klepetá“ – hviezdy Graffias (β), Dschubba (δ) a Iclil (π). Tesne nad južným obzorom – ak nám pri výhľade neprekážajú kopce, stromy alebo budovy :) - môžeme nájsť aj škorpiónov chvost, hviezdu Shaula (λ).
Súhvezdím prechádza Mliečna cesta s niektorými z jej najjasnejších častí, čo počas tmavých nocí – ideálne, ak je Mesiac okolo novu a vy ste na mieste so slabým svetelným znečistením – nádherne uvidíte aj voľným okom alebo v triédri.
M6. Zdroj: apod.nasa.gov
Pri pohľade cez teleskopy zas okrem hustých oblastí Mliečnej cesty uvidíte množstvo skvelých deep-sky objektov, z ktorých medzi tie najkrajšie patria otvorené hviezdokopy M6 (Motýľ) alebo M7 (Ptolemaiova hviezdokopa, pomenovaná podľa gréckeho astronóma Klaudia Ptolemaia, ktorý ju pozoroval v druhom storočí nášho letopočtu).
M6. Zdroj: apod.nasa.gov
A neďaleko hviezdy Antares je krásna, jasná guľová hviezdokopa M4.
M4. Zdroj: apod.nasa.gov