Už Bybylončania v tejto časti oblohy videli boha Ea, vyobrazovaného s nádobou, z ktorej vyteká voda. V Egypte bolo súhvezdie spájané s každoročnými záplavami Nílu, pre starovekých Grékov bolo nádobou, z ktorej tiekla voda smerom k Južnej rybe. Táto časť oblohy sa občas zvykla nazývať aj "morom", vďaka tomu, že okrem Vodnára a susedného Kozorožca, ktorý býva tiež zobrazovaný ako kombinácia kozy a ryby, tu nájdeme aj viacero rýb - Delfína, Ryby, Južnú rybu, Veľrybu - a tiež rieku Eridanus.
Toto zvieratníkové súhvezdie, na ekliptike medzi Kozorožcom a Rybami, nie je ľahké nájsť. Jeho hviezdy nie sú veľmi jasné - najjasnejší Sadalmelik (α Aquarii) je hviezdou 3. magnitúdy - a nevytvárajú ani žiadny ľahko rozpoznateľný obrazec.
Z deep-sky objektov tu nájdeme dve guľové hviezdokopy, nádhernú M2, dobre pozorovateľnú už v menších teleskopoch a oveľa slabšiu M72, a napríklad aj dve slabšie planetárne hmloviny. NGC 7009 býva označovaná aj ako "hmlovina Saturn", pre svoju vzdialenú podobu s touto planétou.
M2. Zdroj: apod.nasa.gov
Z fotografií možno poznáte NGC 7293, hmlovinu "Helix" alebo "Slimák". Na fotografiách je táto k nám najbližšia planetárna hmlovina vo vzdialenosti asi 300 svetelných rokov nádherná, plná detailov a farieb, no vďaka jej veľkosti a malej povrchovej jasnosti ju pri priamom pozorovaní aj za vhodných podmienok vidieť len veľmi nejasne.
NGC 7293 / Helix. Zdroj: hubblesite.org