24. 6. 2012

Súhvezdie Strelec


Strelec (lat. Sagittarius) je ďalším zo súhvezdí letnej oblohy s množstvom skvelých deep-sky objektov. Rovnako ako susedné súhvedzie Škorpión, ani Strelca zo strednej Európy neuvidíme celého, jeho južná časť nikdy nevystúpi nad obzor. Počas letných nocí ho nájdeme nízko na južnej oblohe, kde ho – aj napriek tomu, že jeho hviezdy nie sú veľmi jasné - ľahko spoznáme podľa tvaru čajníka.
Starovekí Babylončania v tejto časti oblohy videli boha Nergala, ako strieľa šíp z luku. Gréci v ňom spoznali kentaura – bájnu bytosť, napoly človeka a napoly koňa. A my tu, vďaka triédrom a teleskopom, môžeme vidieť niektoré z tých najkrajších objektov na nočnej oblohe vôbec. 

V hraniciach súhvezdia nájdeme až 15 tzv. Messierovych objektov – deep-sky objektov, ktorých zoznam vydal francúzsky astronóm Charles Messier ešte v roku 1771. Messierovou vášňou bolo hľadanie komét, no popri asi 20 kométach objavil aj množstvo deep-sky objektov, ktoré sa súíce v teleskopoch na kométy podobali, na rozdiel od nich sa ale nepohybovali. Jeho pôvodný zoznam bol neskôr rozšírený a Messierov katalóg, spolu s Caldwellovým katalógom (ten vydal v roku 1995 britský astronóm Sir Patrick Caldwell-Moore) a katalógom „Herschel 400“ (výber 400 z 5000 deep-sky objektov, ktorých zoznam v roku 1864 publikoval John Herschel) obsahuje niektoré z tých najkrajších deep-sky objektov, pozorovateľných amatérskym vybavením. 
Keď pozeráme smerom k Strelcovi, aj voľným okom môžeme pozorovať najjasnejšie oblasti Mliečnej cesty, ktoré už aj cez triéder pripomínajú doslova oblaky z hviezd.  Týmto smerom leží aj jadro našej vlastnej Galaxie, pravdepodobne supermasívna čierna diera, ktorá je od nás vzdialená asi 27.000 svetelných rokov. 
Centrum našej Galaxie. Zdroj: apod.nasa.gov
Cez teleskop môžeme obdivovať množstvo hmlovín, napríklad M8 (Lagúna) – jedna z najkrajších hmlovín pre amatérske teleskopy vôbec - M17 (Labutia hmlovina podľa tvaru labute alebo tiež hmlovina Omega) alebo M20 (hmlovina Trifid).  
M8 (Lagúna). Zdroj: apod.nasa.gov
M20 (Trifid). Zdroj: apod.nasa.gov
Okrem nich za pohľad určite stoja aj guľové hviezdokopy, napríklad jasná M22 alebo M55.
M22. Zdroj: wikipedia.org