Ohnisková vzdialenosť okuláru (angl. focal lenght) určuje zväčšenie pozorovaného objektu, ktoré je možné vypočítať ako pomer ohniskovej vzdialenosti objektívu teleskopu a ohniskovej vzdialenosti konkrétneho okuláru. Napríklad pri teleskope s ohniskovou vzdialenoťou objektívu 750 mm a okulári s ohniskovou vzdialenosťou 10 mm je výsledné zväčšenie 75x.
Na rozdiel od rozšírenej predstavy - "čím vyššie je zväčšenie, tým lepšie" - sa pri amatérskych teleskopoch vysoké zväčšenia používajú len výnimočne. Pri bežnom pozorovaní deep-sky objektov sa zvyčajne používajú zväčšenia od približne 30x až (pri dobrých podmienkach) cca 150x. Pri vysokých zväčšeniach je pozorovaný obraz spravidla rozostrenejší, zdá sa tmavší a súčasne sú zreteľnejšie aj atmosférické poruchy, napríklad chvenie vzduchu. Vysoké zväčšenia sú použiteľné len pri niektorých deep-sky objektoch, uplatnia sa skôr pri pozorovaní planét a Mesiaca.
Zdanlivá šírka zorného poľa (angl. apparent field of view), uvedená výrobcom okuláru, pomáha určiť, akú veľkú časť oblohy je vybraným okulárom možné pozorovať. Skutočná šírka zorného poľa pre daný okulár (angl. true field of view) sa vypočíta ako pomer zdanlivej šírky zorného poľa a zväčšenia (napr. pri okulári so zdanlivou šírkou zorného poľa 68° a pri 60x zväčšení to bude 1,13°). Pri širšom zornom poli býva celkový pohľad všeobecne krajší a väčšie objekty, napríklad Plejády alebo M42, sa skôr zmestia do zorného poľa.
Výstupná pupila (angl. exit pupil) je priemer svetelného lúča, vychádzajúceho z okuláru. Je ho možné vypočítať ako pomer priemeru objektívu daného teleskopu a jeho zväčšenia - keď napríklad použijeme teleskop s priemerom objektívu 200 mm, bude pri 75x zväčšení priemer výstupnej pupily 2,67 mm. Aký to má praktický význam? Pri tom istom teleskope a 20x zväčšení bude priemer výstupnej pupily 10 mm - zrenica ľudského oka sa ale dokáže roztiahnuť na max. asi 9 mm, aj to len v mladosti, a tak sa časť svetla do oka nedostane. Pri vysokých zväčšeniach býva výstupná pupila zasa príliš úzka (pri 200 mm objektíve a 200x zväčšení bude jej priemer 1 mm) a pozorovaný obraz sa bude zdať tmavší.
Odstup oka (angl. eye relief) v mm označuje vzdialenosť od šošovky okuláru, v ktorej vstupnou pupilou oka (zrenicou) bude možné zachytiť výstupnú pupilu okuláru. Okom tak bude možné pozorovať ostrý obraz a súčasne vidieť celé zorné pole. Táto vzdialenosť sa pohybuje od niekoľkých mm až po 2 cm (tzv. long eye relief - LER okuláre). Vyššia vzdialenosť je dôležitá najmä pre toho, kto pri pozorovaní používa okuliare a jeho oko tak musí byť od okuláru vo väčšej vzdialenosti.
A na záver, povrchová úprava. Okulárové šošovky sú zo skla, ani čírym sklom však nikdy neprejdú všetky svetelné lúče, časť z nich sa vždy odrazí od jeho povrchu. Z toho dôvodu sa na optické povrchy nanášajú špeciálne vrstvy (známe aj ako antireflexné vrstvy, angl. coating), ktorých cieľom je znížiť odrazy a tým pádom aj stratu svetelných lúčov, vylepšiť kontrast a kvalitu celkového obrazu. Existuje viac úrovní týchto povrchových úprav - od jednoduchých, angl. označovaných ako coated, až po najkvalitnejšie, fully multi coated povrchy.
Kliknite na jeden z nasledujúcich odkazov pre viac informácií o teleskopoch alebo o:
- refraktoroch;
- reflektoroch;
- katadioptrických teleskopoch;
- základných parametroch teleskopov;
- statíve a montáži teleskopov;
- okulároch;
- Barlow šošovkách;
- kontrastných filtroch a ich detailnejších parametroch;
- o základoch ich používania (napríklad, ako používať hľadáčik a ako ich nasmerovať na to správne miesto na oblohe);
- o nočnom videní;
- o termovízii.