28. 2. 2010

Súhvezdie Veľký pes

Spolu s bájnym lovcom Orionom sa na oblohu dostali aj jeho dva psy. Menší z nich  - súhvezdie Malý pes - je naľavo od Oriona, pod súhvezdím Blíženci. Väčšieho z nich, spolu s viacerými otvorenými hviezdokopami, je možné nájsť medzi súhvezdiami Zajac, Holubica, Korma a Jednorožec.

Najjasnejšou hviezdou v súhvezdí Veľký pes (lat. Canis Major) a súčasne aj najjasnejšou hviezdou na oblohe vôbec je Sírius s magnitúdou -1,46. Je to dvojhviezdny systém, ktorý sa skladá z jasnej hviezdy Sírius A a bieleho trpaslíka Sírius B. Obe hviezdy sú vo vzdialenosti 8,6 svetelných rokov od Zeme - ide tak o celkovo piatu najbližšiu hviezdnu sústavu. Pozorovali ho už starovekí Egypťania, u ktorých tvoril základ ich kalendára: vedeli, že krátko potom, ako bolo Sírius (egypt. Sopdet) po prvý raz možné pozorovať krátko pred východom Slnka, budú nasledovať nílske záplavy. Pre starovekých Grékov označoval jeho východ "psie počasie" - horúce a úmorné leto. Pre čínskych astronómov alebo pre severoamerických domorodcov zas Sírius označoval nebeského vlka či vlčiu hviezdu.

Vďaka jasnej hviezde Sírius toto súhvezdie nie je problém nájsť. Spolu s hviezdami BetelgeuseOrionis) a ProcyonCanis Minoris) tvorí obrazec Zimný trojuholník. Spolu s hviezdami Procyon, Pollux, Capella, Aldebaran a Rigel zas tvorí Zimný šesťuholník.

V tomto súhvezdí je možné nájsť viacero zaujímavých otvorených hviezdokop, najjasnejšie z ktorých  - NGC2362 a M41 (Messier 41) - je možné dobre pozorovať aj v malých teleskopoch.

M41. Zdroj: 2MASS / NASA.