18. 1. 2010

Súhvezdie Blíženci (1)

Počas zimných večerov je na jasnej oblohe dobre viditeľné ďalšie zo súhvezdí zverokruhu - Blíženci.

Latinský názov súhvezdia je Gemini - dvojičky. V gréckej mytológii boli týmito nebeskými dvojičkami Castor a Pollux. Ich matkou bola manželka spartského kráľa Tyndarea Léda, otcom Castora bol Tyndareus, otcom Polluxa bol ale podľa mýtov Zeus, vďaka čomu bol Pollux nesmrteľný a Castor smrteľný. Ich sestrou bola krásna Helena, ktorú neskôr uniesol trójsky princ Paris a rozpútal tak Trójsku vojnu. Po mnohých dobrodružstvách - spolu s Jásonom sa napríklad dvojičky na lodi Argo plavili do Kolchidy za zlatým rúnom - sa týmto vynikajúcim jazdcom a lovcom podľa mýtov stala osudným krádež dobytka, pri ktorej Castor zahynul. Po jeho smrti dostal Pollux na výber: mohol zostať nesmrteľný na Olympe alebo sa vzdať svojej nesmrteľnosti a tráviť spolu s Castorom pol roka na Olympe a pol roka v Hádovom podsvetí. Rozhodol sa pre druhú možnosť a nerozlučné dvojičky sa neskôr stali rovnomennými hviezdami na nočnej oblohe.

Dvojicu postáv ale na oblohe videli napríklad aj austrálski domorodci (ich dvojičky na oblohe prenasledovali kenguru Purru, Capellu zo súhvezdia Povozník).

Najjasnejšou hviezdou tohto súhvezdia je Pollux (β Geminorum, jej arabský názov je možné preložiť ako hlava druhého z dvojičiek). V roku 2006 bola objavená planéta, obiehajúca okolo tejto hviezdy - Pollux je tak jednou z mála hviezd viditeľných voľným okom, pri ktorých boli dosiaľ objavené planéty. Podľa tradičnej čínskej mytológie je táto hviezda stotožňovaná s Jangom, symbolizujúcim aktívnejší, mužský element, svetlo, oheň a vietor.

Druhou najjasnejšou hviezdou súhvezdia je Castor (α Geminorum, v arabčine označovaný ako hlava prvého z dvojičiek). Už teleskopmi, dostupnými v 17. storočí, bolo možné rozoznať, že Castor je dvojhviezda, ale až oveľa neskôr bolo dokázané, že tento systém v skutočnosti tvoria nie dve, ale až šesť hviezd. V čínskej mytológii je to hviezda spájaná s Jinom, predstavujúcim ženský, pasívny prvok, stotožňovaný napríklad aj s nocou, vodou a zemou.

 
Nájsť toto súhvezdie nie je ťažké, počas januárových večerov je na východnej oblohe, priamo medzi jasnými súhvezdiami Povozník, Býk, Orion a Malý pes, okrem nich susedí aj s nenápadnými súhvezdiami Rak, Rys a Jednorožec. S pomocou teleskopu je v tomto súhvezdí možné pozorovať viacero zaujímavých deep-sky objektov. Pokračovanie...