5. 1. 2010

Súhvezdie Pegas

Ďalšie zo súhvezdí, ktoré za svoj názov vďačí legende o princeznej Androméde, je okrídlený kôň Pegas. Podľa starovekých Grékov sa tento lietajúci biely kôň zrodil z krvi Medúzy, ktorej hlavu odsekol Perzeus. Aj keď podľa skorších podôb tohto mýtu sa Perzeus ponáhľal do ďalekej Etiópie na pomoc Androméde v Hermových okrídlených sandáloch, podľa neskorších verzií - a napríklad aj vo filme Súboj Titánov - už princeznú letel zachrániť práve na rýchlom Pegasovi.

Hviezdy tohto súhvezdia nie sú veľmi jasné, ale sú v časti oblohy, kde pri pohľade voľným okom nie je viditeľných veľa hviezd, a tak vyniknú. Najvýraznejším obrazcom súhvezdia je takzvaný Pegasov štvorec, ktorý tvoria α (Markab), β (Sheat) a γ (Algenib) súhvezdia Pegas, štvrtou hvezdou je Sirrah - α súhvezdia Androméda. Pegas je dobre viditeľný od skorej jesene do neskorej zimy, počas januárových večerov ho môžete nájsť na západnej oblohe.

Aj keď v tejto časti oblohy nie je veľa zaujímavých deep-sky objektov, guľová hviezdokopa M15 (Messier 15, NGC 7078) je dobre viditeľná už aj cez menšie amatérske teleskopy. Túto hviezdokopu vo vzdialenosti približne 33.000 svetelných rokov objavil taliansky astronóm Jean-Dominique Maraldi v 18. storočí.

Zdroj: http://hubblesite.org
V triédri či malom teleskope môžete M15 rozoznať ako neostrú, rozmazanú hviezdu, s teleskopmi s priemerom aspoň 100 mm (4") je pri tmavej, jasnej oblohe a vyšších zväčšeniach možné začať rozoznávať individuálne hviezdy na jej okrajoch. Jednotlivé hviezdy v jadre sa ale rozoznať nedajú, M15 je jedna z najkoncentrovanejších známych guľových hviezdokop a jej jadro je neuveriteľne zhustené - v priestore s priemerom asi 22 svetelných rokov sa nachádza približne 30.000 jednotlivých hviezd.

Pri vlastnom pozorovaní začnite s nižšími zväčšeniami (približne 50x) a zväčšenie postupne zvyšujte, kým to atmosférické podmienky dovoľujú a obraz je dostatočne ostrý.