11. 1. 2010

Súhvezdie Cefeus

Starovekí Gréci videli v tejto časti oblohy Cefea, bájneho kráľa Etiópie, manžela Kasiopeje a otca krásnej Andromédy, ktorú pred hnevom boha mora Poseidona zachránil hrdina Perzeus. Aj keď jeho hviezdy nie sú ani veľmi jasné, ani výrazné, patrilo toto severné súhvezdie medzi 48 súhvezdí, popísaných Klaudiom Ptolemaiom.

Tak ako pri množstve iných hviezd, aj názvy tých v súhvezdí Cefeus pochádzajú z arabčiny - napríklad Alfirk (β) znamená "stádo" a Errai (γ) "pastier". Pre nás je toto súhvezdie cirkumpolárne, nikdy nezapadá a je viditeľné počas celého roka. Najlepšie pozorovateľné je počas jesenných večerov, kedy je na oblohe navyššie. Počas januárových večerov ho je možné vidieť na severozápadnej oblohe, medzi súhvezdiami:
Súhvezdie je známe najmä vďaka premenným hviezdam. Podľa hviezdy δ (delta) Cephei, viditeľnej aj voľným okom, je pomenovaná celá skupina premenných hviezd - cefeidy. Sú to hviezdy, ktoré v pravidelných intervaloch "pulzujú" - mení sa ich priemer a spolu so zmenami priemeru aj ich jasnosť. Vďaka tomu, že poznáme presný vzťah medzi ich periódou a svetelnosťou, môžeme presne vypočítať ich vzdialenosť - a zistiť tak napríklad aj vzdialenosť iných galaxií alebo guľových hviezdokop.

Jasno červená Granátová hviezda (angl. Garnet star) - μ (mí) - dala pomenovanie ďalšej skupine premenných hviezd, Mí Cephei. Okrem toho je táto hviezda aj jednou z najväčších a najjasnejších hviezd vôbec, jej polomer je približne 1600-krát väčší než polomer nášho Slnka a ak by bola na jeho mieste, siahala by až k obežnej dráhe Saturnu. Na rozdiel od cefeíd, ktorých jasnosť sa mení v pravidelných intervaloch, je ale Mí Cephei semi-pravidelnou premennou hviezdou.

Vďaka tomu, že časťou súhvezdia Cefeus prechádza Mliečna cesta, je v ňom možné nájsť viacero otvorených hviezdokop a hmlovín, napríklad NGC 7023, NGC 7380 alebo IC 1396 (tzv. Hmlovina Sloní chobot).

IC 1396. Zdroj: Digitized Sky Survey, ESA/ESO/NASA FITS Liberator