Tak ako pri množstve iných hviezd, aj názvy tých v súhvezdí Cefeus pochádzajú z arabčiny - napríklad Alfirk (β) znamená "stádo" a Errai (γ) "pastier". Pre nás je toto súhvezdie cirkumpolárne, nikdy nezapadá a je viditeľné počas celého roka. Najlepšie pozorovateľné je počas jesenných večerov, kedy je na oblohe navyššie. Počas januárových večerov ho je možné vidieť na severozápadnej oblohe, medzi súhvezdiami:
- Kasiopeja, ktorá je priamo nad ním,
- Jašterica, naľavo od neho,
- Labuť a Drak pod ním,
- Malá medvedica s Polárkou napravo od neho a nenápadným súhvezdím Žirafa vpravo hore.
Súhvezdie je známe najmä vďaka premenným hviezdam. Podľa hviezdy δ (delta) Cephei, viditeľnej aj voľným okom, je pomenovaná celá skupina premenných hviezd - cefeidy. Sú to hviezdy, ktoré v pravidelných intervaloch "pulzujú" - mení sa ich priemer a spolu so zmenami priemeru aj ich jasnosť. Vďaka tomu, že poznáme presný vzťah medzi ich periódou a svetelnosťou, môžeme presne vypočítať ich vzdialenosť - a zistiť tak napríklad aj vzdialenosť iných galaxií alebo guľových hviezdokop.
Jasno červená Granátová hviezda (angl. Garnet star) - μ (mí) - dala pomenovanie ďalšej skupine premenných hviezd, Mí Cephei. Okrem toho je táto hviezda aj jednou z najväčších a najjasnejších hviezd vôbec, jej polomer je približne 1600-krát väčší než polomer nášho Slnka a ak by bola na jeho mieste, siahala by až k obežnej dráhe Saturnu. Na rozdiel od cefeíd, ktorých jasnosť sa mení v pravidelných intervaloch, je ale Mí Cephei semi-pravidelnou premennou hviezdou.
Vďaka tomu, že časťou súhvezdia Cefeus prechádza Mliečna cesta, je v ňom možné nájsť viacero otvorených hviezdokop a hmlovín, napríklad NGC 7023, NGC 7380 alebo IC 1396 (tzv. Hmlovina Sloní chobot).
IC 1396. Zdroj: Digitized Sky Survey, ESA/ESO/NASA FITS Liberator