24. 1. 2010

Súhvezdie Trojuholník

Aj keď Babylončania k trom najjasnejším hviezdam Trojuholníka (lat. Triangulum) priraďovali aj hviezdu γ zo súhvezdia Androméda a výsledný obrazec hviezd nazvali Pluh, Grék Ptolemaios ho už medzi svojich 48 súhvezdí zaradil ako Trojuholník. Na oblohe ho je možné nájsť medzi súhvezdiami Perzeus, Androméda, Ryby a Baran, počas januárových večerov je vysoko na južnej oblohe. Jeho najjasnejšou hviezdou je β Trianguli 3. magnitúdy.

Najzaujímavejším deep-sky objektom v tomto súhvezdí je špirálovitá galaxia M33 (Messier 33, NGC 598) vo vzdialenosti približne 3 milióny svetelných rokov, ktorú je na jasnej a tmavej oblohe možné rozpoznať aj voľným okom. Spolu s Mliečnou cestou, Galaxiou v Androméde (M31) a ďalšími asi 30 galaxiami tvoria Miestnu skupinu galaxií.

Na oblohe so svetelným znečistením je ale jej pozorovanie ťažké aj pomocou teleskopu. Aj keď je celková jasnosť galaxie dosť vysoká, zaberá veľkú plochu, a tak je na jej pozorovanie najvhodnejšie používať teleskopy s čo najvyššími priemermi, nižšie zväčšenia (do 100x) a pozorovať ju na čistej a tmavej oblohe.