Tento satelit, letiaci rýchlosťou 8 kilometrov za sekundu vo výške 569 kilometrov nad Zemou a jej atmosférou, ktorá spôsobuje problémy a skreslenie pri pozemských pozorovaniach, sa zaslúžil o množstvo objavov - s jeho pomocou sa vedcom podarilo napríklad aj presnejšie určiť vek nášho vesmíru alebo pozorovať vývojové štádia hviezd aj obrovských galaxií.
Planetárna hmlovina Eskimák (NGC 2392) v súhvezdí Blížencov. Zdroj: hubblesite.org
Tie najlepšie z jeho fotografií je možné nájsť na stránke hubblesite.org. Kvoli prehľadnosti sú rozdelené do viacerých kategórií:- Vesmír (spolu s napríklad Hubble Deep Field alebo Hubble Ultra Deep Field, zábermi najvzdialenejších z dosiaľ pozorovaných galaxií),
- Špeciálne, "exotické" objekty a úkazy. Nájdete tu napríklad čierne diery alebo tmavú hmotu,
- Galaxie,
- Hmloviny,
- Objekty slnečnej sústavy.
Planetárna hmlovina NGC 2818 v súhvezdí Kompas. Zdroj: hubblesite.org
V roku 2014 plánuje americký Úrad pre letectvo a vesmír (NASA) vypustiť jeho nástupcu, Vesmírny teleskop Jamesa Webba (James Webb Space Telecope). V porovnaní s Hubblovým teleskopom s priemerom primárneho zrkadla 2,4 metra bude nový teleskop oveľa výkonnejší - jeho primárne zrkadlo bude mať priemer 6,5 metra a dokáže tak rozlíšiť aj detaily a objekty, ktoré Hubblov teleskop sfotografovať nedokáže. Len škoda, že na jeho prvé zábery si budeme musieť počkať ešte niekoľko rokov.