26. 1. 2010

Nasmerovanie teleskopu na správne miesto na oblohe: Hľadáčik

Ak chcete niečo - alebo niekoho - pozorovať triédrom, je to jednoduché: triéder stačí priložiť k očiam, nasmerovať na vybraný objekt a doostriť. Pri teleskopoch je to iné - ich zväčšenia sú tak vysoké a šírka zorného poľa tak malá, že je naozaj ťažké nasmerovať teleskop na objekt, ktorý chcete pozorovať. Keď s astronómiou začínate, môže byť ťažké "trafiť sa" teleskopom aj na Mesiac, nielen na nejasný a voľným okom neviditeľný deep-sky objekt, umiestnený medzi pár nejasnými hviezdami.

Na vyriešenie tohto problému sa najčastejšie používa hľadáčik - malý ďalekohľad upevnený na tubuse, s pomocou ktorého je možné presne zamerať teleskop na zvolený objekt. Hľadáčiky majú zväčšenia a priemery objektívu porovnateľné s malými triédrami - s teleskopmi bývajú štandarne dodávané hľadáčiky približne 5x30 (5-násobné zväčšenie, priemer 30mm). Pri pohľade cez hľadáčik je viditeľný kríž, pomocou ktorého je možné presne vybrať to správne miesto na oblohe.

Názorný príklad je na ilustrácii nižšie: pri pohľade voľným okom (vľavo) je možné rozoznať len jasné hviezdy súhvezdia Orion, no pomocou hľadáčika (vpravo) je teleskop možné presne zamerať na práve tú časť oblohy v Orionovom páse medzi hviezdami Mintaka a Alnilam, ktorú chceme pozorovať.

Aby to správne fungovalo, je potrebné hľadáčik kalibrovať - nastaviť ho tak, aby sa smer v hľadáčiku presne zhodoval s nasmerovaním teleskopu. Je to jednoduché:
  • Nasmerujte teleskop na vzdialený a nepohybujúci sa objekt - napríklad na stromy na vrchole vzdialeného kopca.
  • Pozrite sa do okuláru, doostrite a teleskopom jemne pohybujte tak, aby ste v strede zorného poľa videli dobre rozpoznateľný detail (napríklad vrcholec stromu). 
  • Potom prestaňte pohybovať teleskopom a na rad príde hľadáčik: ten je v držiaku upevnený skrutkami, pomocou ktorých sa dá jemne meniť jeho smer. 
  • Týmito skrutkami pomaly otáčajte dovtedy, kým sa miesto, kam ukazuje kríž v hľadáčiku, presne nezhoduje s tým, ktoré vidíte cez okulár teleskopu.
Okrem toho, že viacero deep-sky objektov, napríklad M31, M33 alebo jasnejšie guľové hviezdokopy, uvidíte už v hľadáčiku, má hľadáčik ešte jednu veľkú výhodu: je v ňom možné vidieť aj hviezdy, ktoré nie sú viditeľné voľným okom. Oceníte to najmä v mestách a na miestach so svetelným znečistením, kde je voľným okom možné vidieť len tie najjasnejšie hviezdy. V hľadáčiku ale uvidíte aj slabšie hviezdy a môžete tak teleskop správne nasmerovať práve tam, kam potrebujete. Čím vyšší je priemer hľadáčika a jeho zväčšenie, tým viac hviezd uvidíte - z toho dôvodu mnohí amatéri po čase bežne dodávané hľadáčiky nahradzujú inými, s vyššími priemermi a zväčšeniami.

Pokračovanie...

Kliknite na jeden z nasledujúcich odkazov pre viac informácií o teleskopoch alebo o:
- refraktoroch;
- reflektoroch;
- katadioptrických teleskopoch;
- základných parametroch teleskopov;
- statíve a montáži teleskopov;
- okulároch;
- Barlow šošovkách;
- kontrastných filtroch a ich detailnejších parametroch;
- o základoch ich používania (napríklad, ako používať hľadáčik a ako ich nasmerovať na to správne miesto na oblohe);
- o nočnom videní;
- o termovízii.