31. 1. 2010

Nasmerovanie teleskopu na správne miesto na oblohe: Telrad

Okrem hľadáčikov existuje ešte jeden obľúbený nástroj na nasmerovanie teleskopu: Telrad. Na rozdiel od hľadáčikov, ktoré sú vlastne malými ďalekohľadmi, je Telrad bez zväčšenia (angl. zero-magnification) a hviezdnu oblohu vidíte presne takú, aká skutočne je. Ide o jednoduchý prístroj, upevnený na tubuse teleskopu.

V jeho spodnej časti sú batérie a LED diódy, pomocou ktorých sa na šikmú sklenú plochu premietajú tri sústredené kružnice: vnútorná s priemerom 0,5°, stredná s priemerom 2° a vonkajšia s priemerom 4°. Pri pohľade spoza teleskopu sa zdá, ako keby tieto kružnice "plávali" pred hviezdnym pozadím.

Používať Telrad je jednoduché: najprv je potrebné pripevniť na tubus teleskopu jeho držiak, ktorý už na tubuse zostane. Naň sa potom počas pozorovania upevňuje samotné zariadenie, ktoré je pred prvým použitím ešte potrebné nastaviť - stačí nasmerovať teleskop na jasný objekt (napríklad na jasnú hviezdu alebo planétu) a potom Telrad pomocou nastavovacích skrutiek nastaviť tak, aby bol tento jasný objekt, ktorý pri pohľade cez okulár vidíte v strede zorného poľa, aj presne v strede najmenšej z premietaných kružníc.

Keď ste všetko zvládli, môžete ho začať používať. Pri jasných objektoch je to jednoduché - stačí, aby ste teleskop nasmerovali tak, aby bol vybraný objekt v strede vnútornej kružnice a pri pohľade cez okulár teleskopu pri nízkom zväčšení ho nájdete v zornom poli. Veľkými výhodami Telradu sú jeho prirodzené používanie (nemusíte hľadieť do hľadáčika, stačí sa len pohodlne pozerať cez Telrad spoza teleskopu) a tiež to, že obraz nie je nijako prevrátený - pozeráte sa na známu hviezdnu oblohu a pred ňou "plávajú" tri zameriavacie kružnice.

Problémy ale môžu nastať na miestach so svetelným znečistením: Telrad je bez zväčšenia, a tak na miestach, kde voľným okom neuvidíte veľa hviezd, môže byť ťažké správne ho nasmerovať na to správne miesto na oblohe. V praxi sa tak Telrad zvyčajne používa spolu s hľadáčikom: Telradom je možné teleskop pohodlne nasmerovať na množstvo z tých jasnejších objektov, zatiaľ čo pri tých slabších (alebo pri svetelnom znečistení) na nasmerovanie teleskopu použijeme hľadáčik, v ktorom uvidíte viac hviezd.

Existujú aj mapy oblohy s naznačenými kružnicami špeciálne pre Telrad - keď teleskop nasmerujete tak, že obraz, ktorý vidíte aj s polohou troch zameriavacích kružníc, sa zhoduje s tým, čo vidíte na mape, nájdete hľadaný objekt v zornom poli teleskopu. Skvelým (a zďaleka nie iba pre naznačené Telrad kružnice, ale aj na bežné používanie) je Deep-Sky Reiseatlas od vydavateľstva Oculum.


Kliknite na jeden z nasledujúcich odkazov pre viac informácií o teleskopoch alebo o:
- refraktoroch;
- reflektoroch;
- katadioptrických teleskopoch;
- základných parametroch teleskopov;
- statíve a montáži teleskopov;
- okulároch;
- Barlow šošovkách;
- kontrastných filtroch a ich detailnejších parametroch;
- o základoch ich používania (napríklad, ako používať hľadáčik a ako ich nasmerovať na to správne miesto na oblohe);
- o nočnom videní;
- o termovízii.