26. 7. 2011

Fotografie súhvezdí a polohy ich najzaujímavejších deep-sky objektov

Ak by ste si chceli pozrieť snímky jednotlivých súhvezdí a polohu ich najzaujímavejších deep-sky objektov, môžete tak urobiť napríklad na zaujímavej stránke www.allthesky.com. Stránka je momentálne k dispozícii v angličtine, nemčine a španielčine, a okrem množstva skvelých fotografií hmlovín, galaxií či hviezdokop na nej nájdete aj fotografického sprievodcu jednotlivými súhvezdiami: http://www.allthesky.com/constellations/const.html

Stačí, ak si vyberiete súhvezdie, ktoré vás zaujíma. Potom si môžete napríklad:
  • nechať ukázať, kde presne sú jeho najzaujímavejšie deep-sky objekty (Mark Deep Sky Objects), 
  • zobraziť si jeho fotografiu vo vyššom rozlíšení (Watch the big Image), 
  • zobraziť si vo vyššom rozlíšení fotografiu aj s vyznačením deep-sky objektov (Big Image with marked Objects),
  • zobraziť si súhvezdie približne tak, ako ho uvidíte aj na nočnej oblohe vlastnými očami (Visual View with Lines).

25. 7. 2011

Súhvezdia Had a Hadonos

Podľa legiend pripomínajú obe súhvezdia starovekého liečiteľa Asklépia, syna boha Apolóna a jedného zo žiakov bájneho kentaura Cheiróna. Asklépios raz zabil hada, ku ktorému sa ale rýchlo priplazil iný had s neznámou liečivou rastlinou v ústach a mŕtveho ňou oživil. Asklépios mu rastlinu vzal a vďaka nej oživoval mŕtvych aj on sám, no práve za toto oživovanie mŕtvych ho neskôr bohovia zabili a Zeus ho aj s hadom vyzdvihol na nočnú oblohu.

Hadonos (lat. Ophiuchus) a Had (lat. Serpens) sú spolu na oblohe dodnes, pričom Had je jediným zo všetkých 88 súhvezdí, ktoré je rozdelené na dve samostatné časti: Hlavu Hada (lat. Serpens Caput) a Chvost Hada (lat. Serpens Cauda). A Asklépiova palica je aj v súčasnosti symbolom medicíny.
Hviezdy týchto súhvezdí nie sú veľmi jasné, v oboch súhvedziach je ich spolu len 6 s jasnosťou vyššou než 3. magnitúda. Zaberajú veľkú časť oblohy medzi Herkulom, Severnou korunou, Pastierom, Pannou, Váhami, Škorpiónom, Strelcom, Orlom a Štítom.

Pre amatérskych astronómov v nich nájdete najmä množstvo naozaj nádherných guľových hviezdokop.
 
V Hlave hada M5, jednu z vôbec najkrajších u nás viditeľných. A v Hadonosovi M9, M10, M12, M14, M19, M62 a M107. Ďalej je tu otvorená hviezdokopa IC 4665, dobre pozorovateľná už aj v malých teleskopoch a v Chvoste hada otvorená hviezdokopa M16 s tzv. Orlou hmlovinou - súčasťou obrovskej hmloviny IC 4703 - v ktorej v súčasnosti dochádza k tvorbe množstva nových hviezd.
 M16 a tzv. Piliere Stvorenia, kde vzniká množstvo nových hviezd. Zdroj: hubblesite.org
M5. Zdroj: http://hwilson.zenfolio.com

M10. Zdroj: http://hwilson.zenfolio.com

M12. Zdroj: http://hwilson.zenfolio.com

 M14. Zdroj: http://hwilson.zenfolio.com

M19. Zdroj: http://hwilson.zenfolio.com

 M62. Zdroj: http://hwilson.zenfolio.com

 M107. Zdroj: http://hwilson.zenfolio.com

24. 7. 2011

Drakeova rovnica: aká je pravdepodobnosť mimozemského života?

Existuje inteligentný život mimo našej Slnečnej sústavy? Kde je? Koľko inteligentných civilizácií je napríklad v našej galaxii? A o koľkých z nich sa máme šancu dozvedieť? Odpovede nepoznáme, ale vďaka tzv. Drakeovej rovnici sa môžeme pokúsiť aspoň o odhad pravdepodobného počtu inteligentných civilizácií v našej galaxii, ktorých signály by sme teoreticky mohli zachytiť. Jeden z najvtipnejších príkladov použitia tejto rovnice je možné nájsť v 20. časti druhej série Big Bang Theory, keď sa Howard s jej pomocou pokúša vypočítať pravdepodobnosť, že sa mu podarí nájsť si na noc ženskú spoločnosť.

Autorom rovnice je Frank Donald Drake, popredný americký astronóm a astrofyzik, zakladateľ projektov na hľadanie inteligentného života (SETI - Search for Extraterrestrial Intelligence), autor tzv. Správy z Areciba a okrem iného aj pestovateľ orchideí. Po prvý raz ju prezentoval v roku 1961 na stretnutí v Národnom rádioastronomickom observatóriu (National Radio Astronomy Observatory) v Green Bank (Západná Virgínia, USA). Samotná rovnica vyzerá takto:


Jej výsledok "N" je teda počet inteligentných civilizácií v našej galaxii, ktorých elektromagnetické signály by sme teoreticky mohli zachytiť. R* je odhadovaný počet nových hviezd, ktoré ročne v našej galaxii vznikajú, fp je podiel tých hviezd, okolo ktorých existujú planéty. Keď už v danej sústave planéty sú, ne je priemerný počet planét s podmienkami, teoreticky vhodnými pre vznik života a fl vyjadruje pravdepodobnosť, že sa na takýchto planétach s vhodnými podmienkami život aj reálne vyvinie. fi zas vyjadruje pravdepodobnosť, že sa ten "život" vyvinie až do inteligentnej formy, a následne sa určitý podiel inteligentných foriem života aj dopracuje k prostriedkom na komunikáciu a následne o túto komunikáciu pokúsi (fc). A zostáva ešte L, predpokladaná doba v rokoch, počas ktorej sa o komunikáciu aj pokúšať bude.

A výsledok? Na úvod, Drakeova rovnica je zjednodušená a nemá nám povedať presný počet civilizácií, ale skôr ukázať postup, akým by sme sa k tomuto počtu mohli dopracovať. Okrem toho, keďže hodnotu  jednotlivých premenných stále poznáme len veľmi orientačne, môže byť výsledok takmer akýkoľvek. Ak by sme si napríklad predstavili, že ročne vznike v našej galaxii 6 hviezd, pričom polovica z hviezd má planéty, z nich aspoň jedna by bola vhodná pre vznik života, na každej planéte, ktorá je pre vznik života vhodná, sa život aj vyvinie, na desatine planét, kde sa vyvinul život, sa vyvinie do inteligentnej formy, každá desiata inteligentná forma bude schopná komunikácie a bude sa o ňu pokúšať v priemere po dobu 2000 rokov:
6 x 0,5 x 1 x 1 x 0,1 x 0,1 x 2000 = 60 civilizácií, ktorých signály by sme mohli zachytiť.

23. 7. 2011

Súhvezdie Váhy

Škorpión, Strelec, Kozorožec, Vodnár, Ryby, Baran, Býk, Blíženci, Rak, Lev, Panna, Váhy. 12 znamení zverokruhu. Podľa astrológie sú Váhy jedným zo štyroch vzdušných znamení a ľudia, narodení v tomto znamení, bývajú často komunikatívni, prateľskí, extrovertní a inteligentní. Či už takí naozaj sú alebo nie, s istotou je možné povedať len to, že Váhy (lat. Libra) sú jediným z dvanástich zvieratníkových súhvezdí, ktoré nepredstavujú ani zviera, ani inú bytosť.

Táto časť oblohy pôvodne patrila k susednému súhvezdiu Škorpión, starí Babylončania tu videli škorpiónove klepetá. Vo svojich mýtoch ich súčasne spájali aj s bohom Slnka a spravodlivosti Šamašom, a tak je možné, že práve preto sa stali symbolom spravodlivosti. V starovekom Ríme sa zo škorpiónových klepiet stalo samostatné súhvezdie a váhy sú dodnes súčasťou vyobrazení Themis, bohyne spravodlivosti.
V súhvezdí sú len dve hviezdy jasnejšie, než 3. magnitúda. Ich názvy dodnes pripomínajú spojenie so súhvezdím Škorpión: Zubenelgenubi ("Južné klepeto"; α Librae) a Zubeneschamali ("Severné klepeto"; β Librae). Váhy na oblohe nájdete medzi súhvezdiami Panna a Škorpión, južne od hlavy Hada a Hadonosa. Nenájdete v nich ale deep-sky objekty, zaujímavé pre pozorovanie amatérskymi teleskopmi.

19. 7. 2011

Súhvezdie Lýra

Lýra (lat. Lyra) zobrazuje rovnomenný hudobný nástroj. Úplne prvú lýru vraj vyrobil posol bohov Hermes z panciera korytnačky, tá na oblohe ale podľa mýtov predstavuje lýru bájneho speváka Orfea. Keď jeho manželku Eurydiku poštípal had, svojim spevom a hrou na lýru sa ju pokúšal zachrániť z podsvetia. Nepodarilo sa mu to, a keď ho o niekoľko rokov neskôr zabili Bakchantky, bohovia jeho lýru vyzdvihli na nočnú oblohu.

Nájsť toto malé súhvezdie na oblohe je jednoduché najmä vďaka jeho najjasnejšej hviezde. Vega (α Lyrae) vo vzdialenosti 25 svetelných rokov je hviezdou 0. magnitúdy, piatou najjasnejšou hviezdou na oblohe. Približne pred 14.000 rokmi bola Vega vtedajšou "Polárkou", o ďalších asi 11.500 rokov sa ňou stane znova. 
Aj keď je toto súhvezdie malé, je v ňom jedna z najkrajších planetárnych hmlovín na oblohe, Prstencová hmlovina M57. Pri pohľade cez amatérsky teleskop tento pozostatok hviezdy, ktorý je od nás asi 2300 svetelných rokov ďaleko, vyzerá ako malý obláčik dymu. Pri jej pozorovaní pomáhajú zlepšiť kontrast aj špeciálne filtre (narrowband alebo O-III).
Okrem M57 je v tomto súhvezdí možné nájsť aj menej často pozorovanú guľovú hviezdokopu M56.
Zdroj: NASA / ESA.

18. 7. 2011

Súhvezdie Herkules

S príchodom leta a jeho krátkych nocí sa na večernej oblohe objavujú aj letné súhvezdia, z ktorých väčšina s nami zostane až do začiatku zimy. Súhvezdie Herkules (lat. Hercules) zobrazuje rovnomenného bájneho hrdinu, syna boha Dia a Alkmény. Počas svojho mýtického života Herkules splnil 12 ťažkých úloh, z ktorých viaceré ho po oblohe sprevádzajú dodnes.

Len veľmi stručne, čo všetko sa Herkulovi podarilo: začal tým, že zabil nemejského leva, rovnaký osud čoskoro postihol aj deväťhlavú lernskú hydru. Chytil dovtedy nepolapiteľnú Artemidinu laň, do Mykén priviedol diviaka z Erymantu, odplašil stymfalské vtáky, ktoré sa živili ľudským mäsom a vyčisti Augiášov chliev plný dobytka, ktorý predtým nikto nečistil 30 rokov. To by bola polovica :) Čakal na neho býk, ktorého krétskemu kráľovi daroval boh morí Poseidón, priviedol do Mykén kone kráľa Dioméda, získal zlatý pás od kráľovnej Amazoniek, odviedol stáda obra Geryona, priniesol zlaté jablká Hesperidiek a z podsvetia priviedol trojhlavého psa Kerbera. Zaslúžil sa tak o vznik niekoľkých z najpútavejších a najznámejších antických legiend.

Aj keď hviezdy v tomto súhvezdí nie sú veľmi jasné, nájsť ho na oblohe nie je zložité. Vidieť ho môžete medzi súhvezdiami Drak, Pastier, Severná koruna, Hlava hada, Hadonos, Orol, Šíp, Líška a Lýra.


Najznámejším deep-sky objektom tohto súhvezdia je guľová hviezdokopa M13. Na jasnej, tmavej oblohe ju už aj v triédri dokážete rozoznať ako malú neostrú škvrnu, v amatérskych teleskopoch je v nej možné rozpoznať množstvo hviezd.
M13. Zdroj: apod.nasa.gov
16. novembra 1974 bol smerom k tejto hviezdokope z rádioteleskopu v portorickom Arecibe vyslaný rádiový signál (tzv. správa z Areciba). Jej obsahom boli čísla od 1 po 10, informácie o základnom zložení DNA, zjednodušené znázornenie ľudského tela, Slnečnej sústavy a samotného rádioteleskopu. K hviezdokope sa táto správa dostane o približne 25.000 rokov.
Ďalšou guľovou hviezdokopou v súhvezdí je o niečo menej jasná, ale v amatérskych ďalekohľadoch stále pekná a dobre viditeľná M92.
M92. Zdroj: www.ing.iac.es